“Kanser-Sinir Sistemi İlişkileri”

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü (MOBİGEN), 7 Nisan 2021 Çarşamba günü “Kanser-Sinir Sistemi İlişkileri” başlıklı webinar düzenledi. Prof. Dr. Mustafa Djamgoz’un (Imperial College London) konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe, MOBİGEN öğretim üyeleri, öğrencileri ve mezunlarının yanı sıra Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler de katıldı. Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlük görevini MOBİGEN öğretim üyelerinden Prof. Dr. Seyhan Altun üstlendi.

“LEVERAGING 3D IN VITRO MODELS FOR PERSONALIZED CANSER TREATMENT”

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, 19 Mart 2021 Cuma günü “Leveraging 3D in vitro Models for Personalized Canser Treatment” başlıklı e-seminer düzenledi. Etkinliğe Dr. Nazende Gül Avcı (Deciduous Therapeutics) konuşmacı olarak katıldı. Öğrencilerimizin ve mezunlarımızın katılımı ile CATS üzerinden gerçekleştirilen seminerde, dünyada görülme oranı her geçen gün artan kanser tedavilerinde geliştirilen son tekniklere ait güncel paylaşımlarda bulunuldu.

“Covid-19 ve Yeni Nesil Biyoteknolojik Aşılar”

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, 10 Şubat 2021 Çarşamba günü “Covid-19 ve Yeni Nesil Biyoteknolojik Aşılar” başlıklı webinar düzenledi. Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirilen etkinliğe Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan konuşmacı olarak katıldı. Öğrencilerimiz ve mezunlarımızın katıldığı seminerde, tüm dünyayı etkisi altına alan SARS-CoV-2 pandemisine karşı geliştirilen aşıların son durumuna ait güncel bilgiler paylaşıldı.

“Yeni Koronavirüs Varyantları Daha Bulaşıcı”

COVID-19 vakalarına ilişkin verilerle birlikte virüsün mutasyon süreci ve varyant kavramları da kamuoyunda merak uyandırmaya devam ediyor. İKÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü akademisyenlerinden Doç. Dr. Pınar Obakan Yerlikaya, literatürde SARS-COV-2 olarak adlandırılan COVID-19’un insan hücrelerine daha sıkı bağlanmak ve daha kolay çoğalmak için mutasyonlar geçirdiğini söyledi.

İKU Asimov Teknoloji Kulübü – Asimov-X Roket Takımı

İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesinde 9 Kasım 2020 tarihinde kurulan Asimov Teknoloji Kulübü, mühendisliği temel alarak projeler üreten, ürettiği projelerle ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmayı amaçlayan bir öğrenci kulübüdür. Bu amaçla yola çıkarak 20 Kasım 2020 tarihinde kulüp bünyesinde, TEKNOFEST tarafından yürütülen “Roket Yarışması”na katılmak için bir roket takımı kuruldu. Roket Takımı’nın Proje ve Kulüp Danışmanı Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ertuğrul Eriş’tir.

TEKNOFEST nedir? 

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI EĞİTİMİ HAKKINDA DUYURU

T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi 21.01.2021 tarih ve 2020-2021/9 sayılı Senato Toplantısında alınan karara göre; Bölümümüzde teorik dersler uzaktan eğitimle gerçekleştirilecektir. 3. sınıflar için MBG6003 Moleküler Biyoloji Teknikleri II dersinin 4 saatlik uygulaması Salı günleri, 2. Sınıflar için MBG4002 Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı dersi Perşembe günleri, (20 yaş altında sokağa çıkma yasağı ve toplu taşıma kullanma uygulaması kaldırılması durumunda) ve 1.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğrencilerinden Hasibe Simay Karabunar’ın Başarısı

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencilerinden Hasibe Simay Karabunar’ın yer aldığı proje ekibi, “Acıbadem Üniversitesi Çözümde Farkındalık SMA Biyotasarım” yarışmasında SMA’lı bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için tasarladıkları tekerlekli sandalye ve uygulama ile Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi Ön Kuluçka desteği almaya hak kazandı. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Final sunumunu görmek için tıklayınız…
 

“Özgeçmiş Oluşturma ve Motivasyon Mektubu Yazma”

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, 07 Ocak 2021 Perşembe günü “Özgeçmiş Oluşturma ve Motivasyon Mektubu Yazma” başlıklı etkinlik düzenledi. Kültür Noktası Birim Başkan Yardımcısı Mücella Ezgin’in konuşmacı olduğu seminere öğrenci ve mezunlar katıldı. Etkinlikte, özgeçmiş hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktalara değinilerek kişinin kendini daha iyi tanıması için yapması gerekenler ile güçlü yönlerin nasıl öne çıkarılacağı tartışıldı.